כמה עולה ניתוח פריצת דיסק אצל כלבים?

 

פריצת דיסק אצל כלבים היא מצב שבו הדיסק שהינו חומר ג'לטיני שנועד לשמש כבולם זעזועים בין 2 זז ממקומו הטבעי בין 2 חוליות  ונכנס אל תוך תעלת השדרה. מצב זה גורם ללחץ על חוט השדרה ובהתאם לכמות הלחץ גם חומרת הסימנים.   פריצת דיסק אצל כלבים יכולה להיות לאורך כל עמוד השדרה החל מפריצה צווארית אשר תשפיע על כל הרגליים או פריצה גבית אשר תשפיע על הרגליים האחוריות בבד.

במיקרים בהם כמות קטנה של חומר דיסק יצאה ממקומה וחדרה אל תעלת השדרה הסימנים הם קלים ולרוב יכללו כאב גבי, הליכת עם חוסר שיווי משקל קל (אטקסיה) והליכה על גב כך הרגל.  מיקרים אלו מוגדרים כמקרים בעלי דרגת חומרה קלה עד בינונית ( דרגות 1 עד 3).  במיקרים בהם כמות גדולה של חומר דיסק פורצת אל תעלת השדרה נוצר לחץ משמעותי על חוט השדרה ולכן גם סימנים משמעותיים אשר כוללים חוסר יכולת לשאת משקל , שיתוק מלא , חוסר שליטה על צרכים ובמקרים החמורים מאוד אובדן תחושת כאב עמוק (דרגות 3.5 עד 6)

 

 

פריצת דיסק אצל כלבים
תמונה 1: אילוסטרציה של פריצות דיסק בכלבים משמאל לימין דיסק תקין, פריצת דיסק קלה ופריצת דיסק חמורה.
התמונה תורגמה מתוך https://animalpetdoctor.homestead.com/NeuralDisc

 

פריצת דיסק אצל כלבים מחולקת ל 2 סוגים עיקריים:

פריצת דיסק אקוטית – הדיסק פורץ בבת אחת בצורה מהירה, נפוץ יותר בכלבים צעירים ובגזעים מועדים

פריצת דיסק כרונית – נוצר בלט של דיסק הגדל לאט לאט  לאורך תקופה– נפוץ יותר בכלבים מבוגרים ובגזעים דוגמת רועה גרמני

מהו התהליך האבחוני והטיפולי בפריצת דיסק אצל כלבים

 

תחילת התהליך האבחוני אצל הווטרינרי המטפל אש/ר יאריך את מצב הכלב והאם יש חשד לפריצת דיסק לכלב שלכם.  במידה ועולה חשד לפגיעת עמוד שדרה הווטרינרי המטפל בהתאם לדרגת החומרה, מיקום הנזק והגזע יפנה אתכם  לטיפול שמרני מתאים או תופנו להערכת נוירולוג.

 

התור לנוירולוג יקבע בהתאם לדחיפות ובמקרים חמורים של שיתוק תגיעו עוד באותו היום (או הלילה ותתקבלו תוך זמן קצר שכן במיקרים החמורים לזמן יש משמעות חשובה בסיכויי ההחלמה.  עלות ביקור אצל נוירולוג עולה כ 600 שח בשעות הפעילות ועלות גבוהה יותר במקרי חרום.

 

השלב הראשון יהיה בדיקה נוירולוגית מקיפה של נוירולוג מומחה שמטרתה למקם את הנזק במערכת העצבים על פי חלוקה סיסטמתית ולהגדיר מהם "האבחנות המבדלות" כלומר מהם המחלות אשר יכולות להוביל לסימנים אשר נראים אצל הכלב שלכם

 

לאחר הסבר קצר על מיקום הפגיעה וחומרתה הנוירולוג יעבור אתכם על רשימת האבחנות המבדלות , מה מתוכם ניתן לשלול ואלו מהם יש צורך לבצע מבחנים דיאגנוסטיים.  במיקרים הקלים ייתכן ולא יהיה צורך בבדיקות נוספות פרט לבדיקת הנוירולוג  ותשוחררו עם טיפול מתאים.

 

כאשר החשד הוא בפגיעת עמוד שדרה לרוב יהיה צורך בבדיקת נוזל חוט שדרה ובהדמיה מתקדמת.  צילומי רנטגן אינם יכולים לאבחן פריצת דיסק ולכן יש צורך במיאלו-סיטי (סיטי עם הזרקת חומר ניגודי לחוט השדרה) או ב MRI. ההחלטה איזו הדמיה לבצע מתקבלת על ידי הנוירולוג ולוקחת בחשבון מספר גורמים כמו: הסיכוי לאבחן את המחלה בכל אחת מאפשרויות ההדמיה,  הסיכון בפרוצדורה , זמן ההרדמה , הכרוניות של התהליך ומשתנים נוספים.  למשל  בפגיעות עמוד שדרה צווארי האופציה המועדפת תמיד היא MRI שכן ביצוע מיאלו-סיטי בפגיעות צוואריות הוא מסוכן משמעותית לעומת MRI ועלול להוביל להחמרת הסימנים ובמקרים קיצוניים לפרכוסים ואף מוות.  לכן פרט למיקרים של טראומה לא מבצעים בדיקת מיאלו-סיטי צווארי אצלנו במרכז הנוירולוגי. ( הפרוצדורה שימשה רבות בעבר ומשמשת עדיין במקומות בהם אין MRI אך הסיכון בה לעומת MRI גבוה).  עלות הבדיקות יכולה להגיע  לכ 4000 שח ואנו ממליצים מאוד להשקיע בביטוח לחית המחמד שלכם במיוחד עם יש להם נטייה לפריצות דיסק.

 

פריצת דיסק אצל כלבים - צילום
תמונה 2: סריקת MRI אשר מראה פריצת דיסק בדרגה חמורה בחוט השדרה הצווארי של כלב שיצו בו 4 שנים.  כאמור בפריצות דיסק צוואריות הבחירה היא תמיד לבצע MRI ולא סיטי בשל שיקולי בטיחות הכלב.

 

בהתאם לתוצאות האבחון נקבע הטיפול אשר יכול להות טיפול תרופתי ( במיקרים של דלקת בחוט השדרה למשל), טיפול שמרני ( מנוחה ושיכוך כאבים במיקרים של פריצת דיסק קלה)  או כירורגי במיקרים של פריצות דיסק בדרגה חמורה או בגידולים.

 

סיכויי ההצלחה במיקרים של פריצות דיסק בכלבים הם גבוהים מאוד ועומדים על כ 90 אחוז כל עוד נשמרת תחושת הכאב העמוק.  חלק מהניתוחים הם ניתוחי חרום שבהם נדרשת התערבות מהירה של נוירולוג על מנת לשמר סיכויים גבוהים לחזרה לפעילות תקינה לכן בכל יום , בכל שעה  קיים אצלנו נוירולוג מומחה כונן עם צוות זמין לבצע את כל הפעולות הנדרשות 24/7 על מנת לעזור לכלב במידה וישנו חשד לפריצת דיסק לכלב.

במידת הצורך חייגו  *9703 ותגיעו לנוירולוג הכונן שלנו

תפריט נגישות