טיפול בפריצת דיסק בכלבים ללא ניתוח

פריצת דיסק לכלבים היא הגורם השכיח ביותר אשר מוביל לקושי בהליכה ולשיתוק ברגליים אחוריות בכלב. לפריצת דיסק לכלבים יש נטייה גנטית והשכיחות שלה גבוהה יותר בגזעים מסוימים ביניהם: דקל, פקינז, ביגל, שיצו, קוקר ספניאל, בולדוג צרפתי ופינצ'רים. גם לכלבים מעורבים בגזעים אלו יש נטייה מוגברת לפתח פריצות דיסק כבר בגילאים צעירים אך פריצות דיסק יכולות להופיע גם בגזעים רבים אחרים בגילאים שונים.

באופן עקרוני עם טיפול נכון בפריצות דיסק בכלבים ניתן להחלמה מלאה ואחוזי ההצלחה מצוינים (כ 90 אחוז) כל עוד בוחרים בטיפול המתאים וכאשר הטיפול ניתן בזמן

סוג הטיפול נקבע רק לאחר אבחון מדויק של הבעיה אשר כולל : בדיקה נוירולוגית מקיפה למיקום הנזק במערכת העצבים, ואז סדרה של בדיקות שמטרתם לאבחן את הגורם לשיתוק.

פריצת דיסק למשל לא ניתן לאבחן במישוש או בצילומים רגילים ויש צורך בהדמיה מתקדמת הכוללת בדיקת MRI של עמוד השדרה או סיטי עם הזרקת חומר ניגודי לחוט השדרה (בדיקה שבשל הסיכונים שלה יש  לעשותה על ידי נוירולוג או רדיולוג מומחה בלבד)

הטיפול נקבע על ידי הנוירולוג המומחה אשר הינו ווטרינרי שמומחה לפריצות דיסק בכלבים.  מספר פרמטרים נלקחים בחשבון בזמן קביעת סוג הטיפול,  ביניהם: חומרת הפגיעה הנוירולוגית, גיל בעל החיים, הגזע ומחלות רקע אחרות במידה וקיימות.  מבין כל הפרמטרים שנלקחים בחשבון החשוב ביותר הוא חומרת הפגיעה הנוירולוגית שכן הוא אשר משפיע ישירות על  אופי הטיפול וקובע האם הטיפול יהיה כירורגי (ניתוחי) או שמרני.

 

מה אני צריך לעשות כאשר לכלב יש פריצת דיסק?

חשד לפריצת דיסק יכול להיות ממספר סימנים. בדרגות הקלות, הכלב יראה חוסר רצון ללכת, קושי בלעלות מדרגות , חוסר יכולת לקפוץ וכאב. אלו הם השלבים הראשוניים של פריצת דיסק ובשלב זה יש לשמור על הכלב במנוחה ולהגיע לבדיקה אצל ווטרינר. במידה והסימנים שתוארו מופיעים בלילה  המצב אינו מצב חרום וניתן לחכות עם ההגעה לווטרינר בבוקר.

במידה ומדובר בכאב צווארי, הכלב יראה סימנים קשים יותר הכוללים צרחות כאב ומנח אופייני של ראש מורכן – פרטים נוספים על כאב צווארי והטיפול בו ניתן לקרוא במאמר על כאב גבי וצווארי בכלבים

במיקרים הכוללים כאב גבי בלבד הווטרינר יבצע בדיקה נוירולוגית ובמידת הצורך ישלח אתכם לבדיקה נוירולוגית מקיפה על ידי מומחה. מטרת הבדיקה להבין האם המקור לכאב הוא ממערכת העצבים או ממקור אחר ולהתאים את הטיפול.  לרוב כאשר החדש הוא לפריצת דיסק בדרגות הקלות ( דרגה I או II) הטיפול יהיה טיפול שמרני ויכול לכלול מנוחה מוחלטת בכלוב, טיפול נוגד כאבים לזמן קצר וכן טיפולים כדוגמת דיקור.  אסור לטפל במיקרים לא מאובחנים באמצעות פיזיותרפיה שכן הטיפול עלול להחמיר את המצב.

בעבר היה נהוג להשתמש בטיפול בסטרואידים למיקרים אלו, אך בשנים האחרונות מצטבר יותר ויותר מידע כי הטיפול בסטרואידים אינו עוזר ואף מסוכן שכן הוא ממסך על הסימנים מבלי לטפל בבעיה ובחלק מהמיקרים אף מחמיר אותה.

 

מהו הטיפול בפריצת דיסק בכלבים?

אופן הטיפול נקבע כאמור על פי תוצאות הבדיקה הנוירולוגית.  בשלב ראשון הבדיקה הנוירולוגית קובעת האם מדובר בפגיעת עמוד שדרה ובמידה וכן מאפיינת את הנזק מבחינת מיקום (עמוד שדרה צווארי או גבי) ודרגות חומרה:

דרגה 1 – כאב בלבד
דרגה 2 – כאב + הליכה על גב כף הרגל או "הליכת שיכור"
דרגה 3 – קושי לשאת משקל ( הכלב משותק וגורר רגליים אחרויות)
דרגה 4 – שיתוק מלא ללא תנועות רצוניות
דרגה 5 – שיתוק מלא ללא תנועות רצוניות וללא שליטה על סוגרים.
דרגה 6 – הדרגה החמורה ביותר , שיתוק מלא ללא תחושת כאב ברגליים

בפגיעת גב דרגות 1 ו 2  ובמקרים הקלים של דרגה 3 מטפלים באמצעות טיפול שמרני אשר יכול להכיל מנוחת כלוב, שיכוך כאבים, דיקור ופיזיותרפיה.  על הטיפול השמרני נרחיב במאמר זה

בפגיעת גב בדרגות 3 עד 5 – כלומר במצבים בהם הכלב לא מצליח ללכת ועד לשיתוק מלא הטיפול הוא ניתוחי שכן בכל אופציה שאינה ניתוחית בדרגות אלו סיכויים ההצלחה נמוכים משמעותית  ( קיימים ולכן גם תשמעו מידי פעם על כלב משותק שחזק ללכת בעקבות דיקור או מנוחה אך כאשר בוחנים זאת בכלים סטטיסטיים רואים שהסיכוי שזה יקרה נמוך בעשרות אחוזים מטיפול כירורגי בדרגות החמורות).

בפגיעת גב בדרגה 6 – כלומר כאשר אין תחושת כאב הטיפול הוא ניתוח חרום שצריך להיעשות עד 24 שעות מהפגיעה.

 

טיפול בפריצות דיסק בכלבים ללא ניתוח

פריצות דיסק בדרגות חומרה קלות אשר אינן גורמות ללחץ משמעותי על חוט השדרה וגורמות בעיקר לכאב יכולות להיות מטופלות ללא ניתוח במה שמכונה "טיפול שמרני"  טיפול זה יכול לכלול מספר סוגי טיפולים אך חייב לכלול מנוחה מוחלטת בכלוב ,

הטיפולים הלא ניתוחיים בפריצת דיסק כוללים:

מנוחה מוחלטת – זהו הבסיס של הטיפול השמרני והוא הכרחי להצלחת הטיפול  ,  המנוחה מאפשרת לגוף לבנות חזרה את הגיד שעוטף את הדיסק ובכך לאפשר החלמה של הסימנים ומניעה של פריצה חוזרת.  ללא מנוחה אחוז הפריצות החוזרות בטווח של 3 חודשים גבוה מאוד. המנוחה כוללת מנוחה בתוך כלוב או אזור תחום בהתאם לגודלו של הכלב. למשך 6 שבועות.

טיפול נוגד כאבים – לרוב נותנים ל 3-4 ימים ולא יותר שכן עצם הפחתת הכאב עלולה להוביל למצב בו הכלב שאינו מרגיש שכואב לו משתולל ומחמיר את הפריצה

פיזיותרפיה – אסור לבצע פיזיותרפיה אקטיבית במיקרים בהם נבחר טיפול שמרני שכן עצם הפעילות עלולה להחמיר את המצב ,  יש לשלב פיזיותרפיה פסיבית במקביל למנוחה ופיזיותרפיה אקטיבית רק לאחר סיום המנוחה

דיקור – דיקור סיני יכול לעזור בפריצות דיסק בכלבים ב 2 אופנים :

  • טיפול משולב עם מנוחה במיקרים של פריצות דיסק בדרגות חומרה נמוכות
  • טיפול שמטרתנו הפחתת כאבים אחרי ניתוח

הדיקור הסיני עובד על ידי הפעלת " מרידיאנים" ונקודות דיקור , אלו הם קצוות עצבים חשופים אשר באמצאות הדיקור גורמים להם להפריש חומרים מדכאי כאבים. ההקלה בכאב היא מרכיב חשוב בטיפול בפריצות דיסק בדרגות הקלות. בנוסף הדיקור יכול לעודד תהליכים נוגדי דלקת , מסיבה זו שימוש בדיקור עובד מצויין כטיפול שמרני בדרגות נמוכות של פגיעת עמוד שדרה אך אינו יכול להוות טיפול לדרגות גבוהות יותר.

הסיכוי להחלמה באמצעות טיפול שמרני הינו גבוהו בדרגות הקלות (1 ו 2) ועומדים על כ 87 אחוז (אלו רוב המקרים אשר מחלימים באמצעות דיקור + מנוחה או מנוחה בלבד). אך אחוזים אלו יורדים משמעותית מהרגע שמופיע שיתוק. למשל: כלב הסובל משיתוק ברגליים אחוריות בדרגה 4 אשר יטופל בטיפול שמרני הסיכוי שלו לחזור ללכת עומד על כ 30 אחוז לעומת כ 90 אחוז במידה ויעבור ניתוח.

טיפול בפריצת דיסק בכלבים ללא ניתוחטיפול בפריצת דיסק בכלבים ללא ניתוח

תפריט נגישות