חולשה ושיתוק אצל כלבים וחתולים

היכולת ללכת תלויה במעבר הוראות מהמוח לרגליים. מעבר זה נעשה באמצעות חוט השדרה, אותו ניתן לתאר כ"כבל חשמלי", דרכו עוברים מיליוני חוטי חשמל (מסלולים עצביים) מהמוח לרגליים. פגיעה בכל אחד מהמרכיבים הללו (המוח, חוט השדרה או הגפיים עצמן) תוביל לחולשה ולשיתוק חלקי או מלא.

שיתוק חלקי או מלא מתבטאים בירידה או חסר יכולת לעורר פעולת עצבים מוטוריים שמקושרים לשרירים וגורמים לתנועה. סימנים אלו יכולים להיגרם מבעית חוט שדרה (Myelopathy) או בעיית מוח (Encephalopathy). חולשה או שיתוק בכלבים וחתולים נגרמים ברוב המקרים כתוצאה מפגיעה בחוט השדרה, זאת בניגוד למצב באנשים.

בסרטון ניתן לראות כלב עם שיתוק בדרגה קלה עד בינונית ברגליים האחוריות כתוצאה מפריצת דיסק:

חולשה היא ירידה בחוזק של שריר או קבוצת שרירים. זהו סימן לבעיית עצב (Neuropathy) או שריר (Myopathy) במערכת העצבים הפריפרית.

באמצעות בדיקה נוירולוגית מקיפה, ניתן להבדיל בין סימני שיתוק או חולשה. קיימת חשיבות רבה באבחנה זו, שכן היא מאפשרת לצמצם את מקור הבעיה לפתולוגית חוט השדרה או פתולוגיות עצב/שריר, ובהתאם לכך להתאים את אופי האבחון הנדרש. למשל בדיקת CT עם הזרקת חומר ניגודי (מיאלוגרפיה), יעילה מאוד באבחון פתולוגיות בחוט השדרה אך בעלת יעילות אפסית באבחון מחלות עצב/שריר.

 

בוידאו ניתן לראות כלבת מלמוט בוגרת אשר סובלת משיתוק חמור ברגליים האחוריות (ללא תנועות רצוניות) אשר נגרם כתוצאה מנדידה של תולעת הפארק דרך חוט השדרה:

 

כלבים וחתולים המראים חולשה או שיתוק ברגליים האחוריות או בכל הרגליים חייבים להיבדק על ידי וטרינר בהקדם האפשרי. בהתאם לחומרה ולאופי הסימנים הוטרינר ימליץ על בדיקת נוירולוג מומחה. יש לזכור כי שיתוק יכול להתדרדר למצב של חוסר יכולת להזיז את הגפיים או במיקרים חמורים יותר חוסר תחושה מה שמהווה מקרה חרום.

 

סימנים נפוצים במצבים של חולשה / שיתוק בכלבים וחתולים:

  • הליכה על גב כף הרגל
  • גרירת רגליים או גרירה של רגל אחת
  • קושי בהליכה
  • רעד שרירים

 

גורמים נפוצים לחולשה ושיתוק בכלבים וחתולים:

 

מיד לאחר הבדיקה ובהתאם לחומרת הנזק, יקבע תהליך אבחוני על מנת למצוא את הגורם למחלה.

חשוב לזכור: מקרים של שיתוק ברגליים בכלבים וחתולים יכולים להיות מקרי חירום, שכן בחלק מהמקרים הזמן מהופעת הסימנים ועד לאבחון ולטיפול קריטי לסיכויי ההצלחה של הטיפול. אם אתם שמים לב לתופעה אקוטית של שיתוק בחיית המחמד שלכם פנו מייד לווטרינר.

 

מידע זה מוגש כמידע כללי לרווחת המשתמשים ואינו מחליף בדיקת רופא – תמיד עקבו אחר הוראות הווטרינר המטפל שלכ

תפריט נגישות