וטרינר מומחה לפריצות דיסק

בדומה  לרפאות בני אדם גם ברפואה ווטרינרים ישנם מסלולי התמחות. בניגוד לנהוג לחשוב אין ווטרינרים שהם מומחים לגזע מסוים אלא ההתמחות כמו ברפואת אנשים היא על פי המערכת (האיבר) בו המומחה מטפל.

ווטרינר מומחה בינלאומי עבר לרוב מסלול הכולל לימודי ווטרינריה (7 שנים) לאחר מכן שנת סטאז (internship) ולאחר מכן תוכנית התמחות שאורכת בין 3 ל 4 שנים בסופה הוא צריך לעבור בחינה מסכמת באחד מבין 2 המוסדות המוכרים בעולם להתמחויות (האירופאי או האמריקאי). רק לאחר שעבר את מבחן ההסמכה של הקולג' האירופאי או האמריקאי הוא מוגדר כמומחה.  לאחר מכן עליו לחדש את רישיונו כמומחה אחת ל 5 שנים על ידי השתתפות בכנסים ספציפיים למומחיות , מתן, קבלת מיקרים וכתיבת מאמרים.

בווטרינריה, בניגוד לרפואת בני אדם המומחים שעוסקים בפריצות דיסק בחיות מחמד הן מומחים לנוירולוגיה ולנוירוכירורגיה ולא אורטופדים, זאת בשל העובדה הקשורה למבנה עמוד השדרה של כלבים וחתולים ואופי פריצות הדיסק אצלם, בכלבים ובחתולים פריצות הדיסק מתרחשות לתוך תעלת השדרה ולכן תמיד יערבו את חוט השדרה והעצבים.

 

בארץ ישנם סה"כ 5 מומחים לנוירולוגיה ונוירוכירורגיה. 3 מתוכם עובדים במרכז הנוירולוגי vetneuro אשר ממוקם במרכז המומחים "חוות דעת"  – https://chavatdaat.co.il/

 

המרכז הנוירולוגי בבית ברל הוא המרכז היחיד בארץ אשר מתוכנן כולו לטיפול במקרים נוירולוגים.

המרכז כולל שלושה נוירולוגים מומחים מטעם הקולג' האירופאי לנוירולוגיה ווטרינרית (ECVN)

https://www.ecvn.org/ecvn/diplomates/list.aspx  וכן חברים בארגון הרופאים הווטרינרים לחיות הבית בישראל בו הם מעבירים גם הרצאות לווטרינרים בארץ https://www.vets.org.il/.

המרכז  נותן שירותי נוירולוגיה ושרותי חירום נוירולוגים באמצעות מומחים 24 שעות ביממה כל השנה.

המרכז הייחודי מכיל את כל האמצעים האבחוניים המתקדמים בעולם בתחום הנוירולוגיה הווטרינרית ובעל חדר ניתוח (היחיד בארץ), אשר תוכנן כולו על מנת לספק את איכות הרפואה המקסימאלית למטופלים בעלי פריצות דיסק.

כלב או חתול הסובלים משיתוק אם בשל פריצת דיסק או גורם אחר, יתקבלו במרכז הנוירולוגי על ידי אחד מהנוירולוגים המומחים שלנו, לאחר בדיקה ראשונית נוכל למקם את החלק בעמוד השדרה שנפגע ומהם האבחנות המבדלות. מידע זה יאפשר למומחה לקבוע את סוג הבדיקות אותן חיית המחמד שלך צריכה על מנת לאבחן את הגורם ולטפל בו.

הטיפול בפריצות דיסק בכלבים נעשה במספר מישורים, חלק מהמיקרים ידרשו טיפול תרופתי או מנוחה מוחלטת וחלקם ידרשו ניתוח  ניתוחים אלו מבוצעים במרכז המומחים בחדר ניתוח ייחודי בו מתבצעים ניתוחי עמוד שדרה ומוח בלבד, המכיל את מיטב המכשור לצורך כך.  אחוז ההצלחה בניתוחיי פריצת דיסק בכלבים אשר בוצעו על ידי מומחים עומד על כ 90 אחוז.

מה היתרון בטיפול על ידי ווטרינר מומחה:

ההתמחות מאשרת לווטרינרי להגדיל את ידיעותיו וניסיונו בתחום ספציפי ולספק את הפתרונות הרפואיים הטובים , הנכונים והמעודכנים ביותר בתחום בו הוא מתמחה.  ווטרינרים מומחים עוסקים בנוסף לעבודה הקלינית גם במחקר וחשופים יותר לחידושים בתחומם.

ישנם גם פרוצדורות אשר נעשות על ידי מומחים בלבד, למשל בתחום הנוירולוגיה לקיחת דגימת נוזל חוט שדרה וביצוע אנליזה מדויקת שלה יכולה להיעשות רק על ידי נוירולוג מומחה ועם הציוד הנדרש.  נוירולוגים מומחים מבצעים גם פענוח של בדיקות סיטי / MRI של מיקרים המערבים את מערכת העצבים ולקבל את ההחלטות על טיפול מתאים.

תפריט נגישות